4 Şubat 2015 Çarşamba

Çay İçmek Bir Ritüeldir: Noel Çayını Denedik

Bu 2015 bir geldi, pir geldi. Öyle bir koşturmacayla başladım ki yeni yıla, hiç anlamadım koca ay nasıl geçti. Yoğunluktan ne birşey yazabildim bloga ne de zaman ayırabildim sizlere sevgili çay severler. Ama biliyorsunuz buraya herhangi birşey koyup, yazmış olmak için yazmak istemiyorum. Öyle kaygılarım olmadığı için de güzel şeyler paylaşmaya çalışıyorum, ilgi çekici, yeni. Geçtiğimiz günlerde bahsetmiştim, Alsancak'taki Tea&Pot cafeden gelen tadımlık çaylarımdan. Sırayla onları denemeye başladık biz eşimle. Her yeni tat ayrı bir deneyim, ayrı bir yolculuk bizim için. Kimi zaman egzotik aromalarla taa Uzakdoğuya kadar uzanıyor, kimi zaman da vanilyalı, şekerli aromalarla akşam yemeğinin üzerine tatlımızı yemiş, kafası rahat bir Türk ailesi modeline geçiyoruz:) Bir güzel çıkarıyoruz farklı çayların tadını. 
En son, Tea&Pot çay kutusunda gelen tadımlıklarımızdan "Noel Çayı"nı deneyimledik. Hoş kokusu zaten sizi hemen sarıyor. Karamelli, karanfilli, tarçınlı bir aromaya sahip. Bu da oldukça cezbedici. Hafif içimli ve keyifli bir çay. Bir de yanında bu kültürü tamamlayan, Japonya'dan gelen mis kremalı bisküviler olunca.. hmmm! enfes!


Çay içmek bir ritüel bizim için. Özellikle farklı tadları denemek. O yüzden de sunum da bir o kadar önemli. Biz bizeyiz, sadece ikimiz ve bir kedimiziz. Ama yine de özenle hazırlıyoruz çay masamızı, sehpamızı. Sonra da en sevdiğimiz dizileri ya da filmleri izlerken yudumluyoruz çayımızı. İşte o an asıl dinlendiğiniz an oluyor. Ruhunuz pasifize olurken aklınız başka diyarlara göçüyor. Tat ve kokunun insan üzerindeki etkisi yadsınamaz, bu konular hakkında birçok araştırma da yapılmştır bilimadamları tarafından. 


Peki bu Noel Çayının içinde neler var?Mensei :
Hindistan

Demleme Bilgisi : 4-5 Dakika 95 ºC

Özellikleri : Siyah çayın karamel, portakal, tarçın, karanfil ve zencefil ile muhteşem uyumu ve mis gibi kokan bir karışım çay.  İçerdiği tarçın, zencefil ve portakal kabukları sayesinde boğazları yumuşatır. Güzel bir kış çayıdır.
Aranızda siyah çay, karadeniz çayı tiryakileri olup da başka türlü çaylar denemeye açık olmayanlar olabilir elbette. Ama benden size tavsiye, arada farklı çaylar, aromatik tatlar deneyin. İyi geliyor. 


2 yorum:

 1. Çok güzel bir çaya benziyor karamel portakal tarçın karanfil ve zencefil karşımı kötü olamaz zatennnnnn teşekkürler paylaşım için.
  Sevgiler blogkizsalseyler ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. epey leziz, tavsiye ederim canım. sevgiler.. ♥

   Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...